Projekty EU
01.10.2021 / ERASMUS+

Letní vzdělávání učitelů: kdo v Irsku nezmokl, jako by tam nebyl

Díky projektu Erasmus+ jsem měla příležitost toto léto navštívit Irskou metropoli Dublin. Bohužel nebylo možné navštěvovat irskou školu osobně, kvůli restrikcím týkajících se šíření nákazy covid. Výuka tedy probíhala online. I přes tuto nepřízeň osudu ale byla má dva týdny dlouhá návštěva zeleného ostrova úžasným zážitkem.

Jednou z hlavních předností jazykové mobility je totiž to, že celé dva týdny nemáte skoro žádnou možnost mluvit ve svém rodném jazyce. Tento způsob „hození do vody“ je až překvapivě efektivní. Kdykoliv si totiž chcete něco koupit nebo máte nutkání si s někým popovídat, musíte použít angličtinu. Stejně to pak je i v jazykové škole.

Emerland Cultural Institute, který jsem vzdáleně navštěvovala každý den, poskytuje jazykové kurzy nejen pro studenty z EU. V mé malé on-line třídě tak byli dva Brazilci a jedna dívka z Francie. Mnohdy bylo velmi zábavné sledovat, jak mají některá slova odlišný význam v jiných jazycích. Náš učitel Paul se vždy snažil přiblížit nám významy některých slov pomocí vizuálních ukázek a často se zatoulal ke svému oblíbenému tématu sport. Irové totiž fandí nejen fotbalu a ragby, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale mají svůj vlastní sport, který spojuje oba dva dohromady. Sport nese jméno gaelic football a má velmi složitá pravidla hry.

Škola ale nebyla jedinou mou aktivitou v Dublinu. Svá volná odpoledne a víkendy jsem trávila poznáváním místní krajiny a kultury. Mezi pro mne nejzajímavější místa patří určitě Phoenix park, který je jeden z největších na světě a nachází se uprostřed hlavního města. Je to taková oáza klidu, která je jistě pro obyvatele Dublinu neodmyslitelnou součástí života. Ve Phoenix parku žijí stáda daňků, lišky, veverky a mnoho dalších zvířat. Vždy když na tento park vzpomínám, napadne mne, jaké by bylo mít oboru uprostřed Prahy. V Dublinu je i mnoho krásných míst na pobřeží. Například Dalkey je malebné předměstí Dublinu, které místní nazývají Irským Beverly Hills. Domy v této části města totiž stojí i miliony euro. Když ale máte štěstí, můžete v kopcích nad Dalkey vidět výhledy na moře a ostrovy okolo Dublinu. Já bohužel v Dalkey zažila typickou irskou sprchu z nebes. Ale kdo v Irsku nezmokl, jako by tam nebyl.

Kateřina Klapková

Letní vzdělávání učitelů: kdo v Irsku nezmokl, jako by tam nebyl
autor:Kateřina Klapková

Projekty EU