Projekty EU
20.06.2022 / ERASMUS+

Naše turecké dobrodružství – část II

Jak již z našich webových stránek a sociálních sítí víte, na konci dubna navštívilo 12 našich žáků tureckou Ankaru, kde jsme se středoškoláky z Tunali Akademi Koleji spolupracovali na projektu Erasmus+ „Odpadky nemusí do koše – make ART not pollution“. Týden nato jsme přivítali turecké žáky u nás v Přelouči, abychom pracovali na projektových aktivitách na naší škole a oplatili jim vřelé přijetí.  

Program byl stejně jako v Turecku nabitý. V dopoledních hodinách pracovali žáci ve svých týmech a přetvářeli odpadky, které jsme již předtím nasbírali v Přelouči a okolí, na umělecké artefakty, kterými pak vyzdobili zahradu školy. V odpoledních hodinách jsme turecké žáky a jejich učitele seznamovali se zajímavými místy v okolí. Kam jsme se vypravili? Společně jsme navštívili Pardubice, Kladruby, Kutnou Horu a Prahu, kde jsme se věnovali poznávání památek a historie, nakupování suvenýrů a poznávání české kultury.  

Naše turecké hosty mile přijala také starostka Přelouče, paní Irena Burešová, která je pozvala na návštěvu na městský úřad, kde je seznámila s historií a současností našeho města, a předala jim upomínkové předměty. Další aktivitou, kterou turečtí žáci v Přelouči absolvovali, byl trénink ragby, který pro ně připravil trenér RC Přelouč, Ladislav Homola. Pro všechny zúčastněné to byla první zkušenost s tímto sportem a někteří se pro ragby nadchli tak, že se plánují zapsat do sportovního klubu ragby i v Ankaře. 

Završením celého týdne bylo česko-turecké odpoledne, kdy žáci na zahradě naší školy společně sportovali, tančili, opékali vuřty a předali si dárky na rozloučenou. Nedělní loučení bylo hořko-sladké a neobešlo se bez slz. Vždyť jsme spolu prožili krásné a intenzivní dva týdny! Nyní se sice nějakou dobu neuvidíme, ale projekt bude pokračovat ještě v září, tak nás čeká alespoň virtuální spolupráce. Již nyní ale můžeme říct, že projekt jeden ze svých cílů splnil, poznali jsme kulturu a zvyky obou našich zemí a vznikla přátelství, která jistě budou pokračovat i po ukončení projektu. 

Za projektový tým: Jana Brandová 

Fotografie: Kateřina Klapková  

Naše turecké dobrodružství – část II
autor:GyaSOŠ, Přelouč

Projekty EU