Rok 2018 se pomalu blíží ke svému závěru. Na leccos z toho, co nás v něm potkalo, budeme určitě v budoucnu vzpomínat rádi a s úsměvem. A je samozřejmě téměř jisté, že spousta událostí, setkání a chvilek se do naší paměti uloží spíše nevesele nebo smutně. Tento rok byl ovšem výjimečný a zvláštní i tím, že jsme si v něm postupně měli možnost připomínat pozitivní i negativní okamžiky, které se sice nepřihodily přímo nám samotným (protože nás vlastně minuly a udály se v časech, kdy jsme ještě nebyli na světě), ale svým způsobem se významně dotýkají života každého z nás.
Léta 1918, 1938, 1948, 1968. Vznik Československé republiky. Mnichovská dohoda. Komunistický převrat. Pražské jaro. Tzv. "osmičkové" roky, chvíle, které navždy poznamenaly tvář naší země a lidi v ní. Proč tomu tak je, nač si ta stará data připomínat, jak jim rozumět a co si s nimi spojovat?
Právě odpověď na tyto otázky hledali studenti tercie a kvarty v pátek 19. října 2018 v pardubickém ABC klubu. Místní DDM Beta v něm totiž zorganizovala přednášku pracovníka Historického ústavu Akademie věd ČR Vojtěcha Kyncla. Ten se nám stal na hodinu a půl milým průvodcem po dějinách naší země ve 20. století. Pokusil se nás pomocí koláže vyprávění, fotografií, audioukázek, filmových záběrů, očitých svědectví a originálních dokumentů nejen informovat o historických faktech, ale také nás motivovat k přemýšlení o historii jako takové a jejím vlivu na naši současnost.
Pevně doufáme, že pro nás i pro ostatní zúčastněné školy to rozhodně nebyl ztracený čas. A věříme, že jsme díky tomuhle osmičkovému dopoledni zase o trochu více porozuměli světu kolem nás.